Helena är tillbaka med laget!
Häftigaste vägen upp!
Där uppe på toppen bor vi! På 3000möh!
Berg!
Våra reskläder i år. Byxor, shorts och jacka från Helly Hansen!
Lite smutsig bil, hehe
Tävlingbacken i Sölden
Träningsbacken
Skidtest med Fischer. Här testar jag 4st DH skidor
Nini fixar. På test åker man 3åk på varje par skidor.
Massa banor
Sista dagen tränade vi i backen ”ice box”, vilket var superkul!
Hej!
Nu är jag tillbaka igen efter den 6.e skidlägret för säsongen! Detta läger var uppdelat med 4 dagar i Sölden och sedan 4 dagar i Stelvio. I Sölden körde vi mest GS och tre dagar med skidtest. Vilket var bra eftersom jag nu har hittar både SG och DH skidor som är snabba! Vi körde även en dag SG vilket gick super, eftersom jag har ändrat vinklarna på mina fartpjäxor, så nu fungerar de äntligen!
I Stelvio körde vi 3 dagar med SG träning. Den 4.e och sista dagar igår blev istället pga dimma och snö. Super-G börjar kännas bättre och bättre nu när pjäxorna fungera, vilket är skönt!
Nu ska jag plugga, eftersom jag har sista tentan i kursen denna vecka. Sedan ska jag spendera en vecka med att ta det lugnt, packa och träna, för om 1,5 vecka åker jag över till USA och Copper Mountain för sista lägret för försäsongen. Där ska vi slipa formen i ca 2,5v med fullång störlopp och Super-G innan jag åker vidare till Kanada och Lake Lousie för första världscupen! Spännande!!
Kram/ Lin
Låter toppen💪💪